E-Mail: cemfarma@cemfarma.com.tr
Endovenöz Radyo Frekans (evrf)

EVRF ( Endo Venöz Radyo Frekans )

Varis damarları ve cinsi ne olursa olsun milyonlarca kişinin hayat kalitesine dokunmuştur. EVRF varis damarlarının giderilmesi için uygun bir tekniktir. Safena mangadan en küçük örümcek damarlara kadar her birini özel bir tür kateter ile tüm varis damarları türlerini tedavi edebilir. EVRF ile varis tedavisi gerçekçi, minimal hasta rahatsızlığına sebep olan ve mükemmel klinik ve estetik bir görünüme sahiptir.

 

Bir cihaz ile Endovenöz, Colleteral ve Telenjiektazi tedavileri

 

Gelişmiş Radyo Frekans (RF) teknolojisi:

 

-          Merkezi birim tarafından bir yüksek frekans sinyali üretilir.

-          Bu sinyal bir kateter veya bir iğne yardımı ile damar duvarının içine geçirilir. İğnenin veya kateterin çapının tercihi, damarın ölçüsüne göre adapte edilir.

-          RF enerjisi, etkili termokoagülasyon ve damarın giderilmesi ile sonuçlanan merkezi birim ile birlikte sıkıca izlenmektedir. Bu etki dokunun çevresinde minimal hasara sebep olarak tamamen lokaldır.

 

“Yumuşak ve hızlı, mevcut teknolojilerden daha ucuz ve gerçekten çok iyi çalışıyor”

Dr. T. Beyens, Centre Hospitalier Inter Regional Edith Cavell Brüksel Belçika

 

Küçük varis damarları ve couperose:

 

F Care Systems ağsı damarları ve couperoseun giderilmesi için özel iğneler tasarlamıştır.

  -   0.80 mm çaplı R3i iğnesi (genellikle yüzsel tedavi için kullanılır)

  -    0.15 mm çaplı R6i iğnesi (genellikle bacakların tedavisi için kullanılır)

 

Oldukça  keskin bir iğne ucu ile oldukça ağrısız ve birkaç gün içinde tamamen kaybolan sadece çok hafif lekelere neden olur. EVRF ile çok az veya hiç morarma veya şişme bildirilmemiştir.

 

Termokoagülasyon üzerinde Klinik Çalışmalar

 

Dr. Jean-Luc Richard, bu teknik ile teleanjiektasis tedavisinin gerçekçi ve yan etki bırakmadığını gösteren termokoagülasyon üzerinde klinik bir deneme sonuçları yayınlamıştır.

Dr. Jean-Marc Chardonnea Flebolojist, Nantes

Dr. Jean-Luc Richard, Flebolojist, Hospital Europeen Georges, Pompidou, Paris

 

99 ve 05 yılları arasında 7000 termokoagülasyon seansına dayalı Dr. Jean-Marc Chardonnea tarafından pek çok çalışmada şunları kanıtlamıştır:

 

     - Özellikle skleroterapi yöntemi ile tedavi edilemeyen 0.9 mm’den daha az çaplılar dahil tüm damar problemleri için etkili.

     -  Doğru protokol izlendiği zaman, %80’den fazla damar kalıcı olarak giderilmiştir.

     -  Tüm ciltler için uygundur.

     -  Hiçbir yan etki bulunmamıştır, sadece geçici mikro yara kabuğu

     -  Hiç pigmentasyon değişimi, nekroz veya yanma yoktur.

 

EVRF  (Endo Venous Radio Frequecy)

 

1’den 7 mm’ye kadar varis damarları:

 

Retikuler, kolleteral ve perforan damarlar F Care Systems’in CR30i kateteri ile tedavi edilebilir. Kateterler oldukça esnektir böylece kolayca damarın yönünü takip edebilirler. Yumuşak giriş kateterin etrafındaki gelişmiş kaplama malzemesi ile sağlanır. Yalıtılmamış uç damar duvarının içine yüksek frekans sinyalini gönderir. Bu damarın koagüle olmasına neden olur ve nihayet kaybolur.

Kateter sterillenmiş bir ahize ile uygulanır. Ahizenin tekerleklerini kaydırmak kateteri damar içine hareket ettirecektir.

4 Basamaklı Prosedür;

     Giriş iğnesi damar içine sokulur

     Sterilli ahize kullanılarak kateter ile giriş iğnesinin yeri değiştirilir

     Ahize tekerleği kaydırılarak damarın üstünde kateter hareket ettirilir

    -  Damar içine bir RF sinyali göndermek için pedal itilip geri çekilir. Damar koagüle olup kaybolacaktır.

 

Safena Damarları

 

Günümüzde, F Care Systems safena manganın etkili yok edilmesi için geniş bir kateter ile ürün aralığını genişletti. Safena manganın termokoagülasyonu 0,5 cm uzunluğunda segmentlerin sekanslarında gerçekleşir. Bu yolla, tüm damar 5 ila 10 dakikada yok edilir. Damarların tamamen yok edilmesi bütün denemelerde görülmüştür.

 

EVRF ile Safena Manganın yok edilmesi, pigmentasyon kusurları, süperfisiyal tromboflebitis veya derin damar trombosisi (DDT) gibi minimal olarak invaziv, hoş olmayan şekilde koruyucu ve güvensiz yan etkileri olasılığı vardır. Hastaları biraz rahatsızlık deneyimi yaşıyor ve bir (1) gün içinde benzer şekilde normal faaliyetlerine geri dönebiliyorlardır.

 

Esnek dolgu çevresinde tercih edilen kaplama malzemesi ile yumuşak ve hızlı giriş sağlanmaktadır.

4 Basamaklı Prosedür;

   1)  6F giriş iğnesi safena magna damarı içine sokulur

   2)  Damar içine iğne içinden bir kılavuz kablosu sokulur. Kılavuz kablosu üzerinden bir dilatatoru kaydırarak damar açılır

   3)  Kılavuz kablosunu bir CR45i kateteri ile yeniden yerleştirip ve kateter damarın yukarısına kaldırılır. Echo Doppleri kılavuzu ile doğru şekilde yerleştiriniz.

   4)  0,5 cm’lik damar segmentleri içindeki bir RF sinyali geçirmek için pedala basılır. Bir ısınma sinyali içine girilen damardaki RF enerjisinin görüntülenmesine izin verecektir. Bunun sonrasında kateter çekilir ve bir sonraki segmentte prosedür takip edilir.